Prvních pár měsíců života vaše miminko přijímá veškerou stravu, tekutiny i potřebné vitaminy, které ho živí a pomáhají mu s tvorbou vlastní imunity, z mateřského mléka nebo kojenecké výživy . Mezi 4. a 6. měsícem však už nastává období, kdy pomalu začínáte jeho stravování a pitný režim obohacovat jak o zeleninové, ovocné a masozeleninové příkrmy, tak o vodu, čaje, šťávy.
Proto máme v našem sortimentu dvě s láskou namíchané čajové směsi plné bylinek vhodných pro miminka i větší děti, speciální bylinný sirup i rostlinné oleje, které hrají nedílnou součást komplexní dětské výživy.
Pitný režim s bylinkovými čaji
Správná doba, kdy doplnit miminku pitný režim o vodu, čaje nebo ovocné a zeleninové šťávy je individuální, ale zhruba od 4. až 6. měsíce věku, když začnete postupně s příkrmy a kojení nebo výživa už nebudou plnit hlavní potravinovou a pitnou funkci, můžete miminku začít podávat vodu, neslazené čaje a šťávy. Náš bylinkový Dětský čaj pro klidný spánek disponuje vyváženou směsí českých bylinek, jako je květ heřmánku a levandule, nať z meduňky a dobromysli, lipový květ a plody anýzu. Díky této kombinaci čaj podporuje klidný spánek a relaxaci, harmonizuje dýchání a přispívá k dobrému zažívání. Dětem ho můžete připravit 1 až 2 krát denně, k večeru pro zklidnění a během dne pro dobrou náladu. Při nachlazení, bolavém krku a vyčerpání vám s rekonvalescencí miminka pomůže Dětský čaj pro zdraví a sílu. Směs květů bylin, jako je heřmánek, lípa či měsíček, plodů keřů, jako je šípek, rakytník a fenykl, a listů lesního ovoce, jako je jahodník a ostružiník, dodávají čaji jemně nasládlou lahodnou chuť, děti osvěží a podpoří jejich obranyschopnost. Čaj zařaďte do pitného režimu až od 9. měsíce 1 až 2 krát denně.
Čaje můžete začít pít i sama od prvního týdne kojení, miminko si tak na obsažené látky přirozeně zvykne. Pijte je však s mírou, aby si bylinky udržely své pozitivní účinky. Čaje neslaďte, dětem často chutná i lehce nahořklá chuť. Směsi vybírejte pečlivě a zařazujte je postupně po malých dávkách. 1 hrníček čaje denně dětem naprosto stačí. Se slazením, ale nejlépe přírodním, můžete začít až tak od 3 let. Doslazujte kvalitním medem nebo nekalorickou, ale přesto vysoce sladivou stévií. A k přípravě čajů používejte raději kojeneckou vodu.
Tuky v dětské stravě
Příjem esenciálních omega 3 a omega 6 mastných kyselin je důležitý už v těhotenství, kdy má vliv na rozvoj nervové tkáně a mozku miminka. A stejně tak je potřeba zařadit je i na dětský jídelníček. Rostlinné oleje a tuky jsou proto důležitou součástí dětské stravy. Měly by zaujímat 2/3 z celkového příjmu tuků, zbývající 1/3 připadá na tuky živočišné, včetně těch, které jsou obsaženy v mase, mléce, mléčných výrobcích a vejcích. Rostlinnými oleji můžete dochutit zeleninové kaše, které pak budou ještě jemnější. Vhodný olej je olivový, kvalitní slunečnicový nebo řepkový, dýňový či sezamový. Z naší nabídky vyzkoušejte Olej z černého kmínu bio, který dětem uleví od pnutí bříška a nadýmání. Obsahuje přibližně 1 % esenciálních olejů, jejichž jemně hřejivá, kořeněná vůně povznáší náladu a využít ho můžete i pro masáž celého těla. Stejně tak ale můžete sáhnout po oleji Konopném a Pupalkovém. Jakmile děti mohou plně kousat, namažte jim pečivo dobrým máslem nebo rostlinným tukem, používat můžete i přepuštěné máslo – ghí. U tuků sledujte složení a vybírejte farmářské nebo bio produkty s vysokým obsahem mastných kyselin.
Doplňky při nachlazení a pro dobré trávení
Po prvním roce života můžete dětem od podzimu do zimy podávat jako prevenci nachlazení a v jeho průběhu Dětský BIO sirup s jitrocelem Emílek. Sirup je připraven ze směsi čerstvých bylin v bio kvalitě, které vyzrávaly v dřevěných sudech. Má lahodnou chuť a dětem uleví při nachlazení, zároveň má příznivý vliv na trávení. Preventivně ho podávejte 1 lžičku denně, v době nemoci pak 1 lžičku 3x denně. Osladit s ním můžete i vlažný čaj. Sirup podávejte opravdu jen v případě potřeby, určitě není vhodné užívat ho celý rok. Na nachlazení a pro dobré trávení jsou vhodné i naše výše zmíněné bylinkové čaje a samozřejmě aromaterapie.
V článku 5 tipů jak zlepšit dětskou imunitu se dočtete, jak používat éterické oleje, koupele a masáže pro podporu obranyschopnosti. A článek Dýchací cesty, zoubky, zažívání – obávaná trojice neduhů vám napoví, po jakých dalších produktech sáhnout při problémech se zažíváním, při rýmě a kašli nebo při prořezávání zoubků.