Vše, co jste potřebovala vědět o nošení dětí

Proč je dobré miminko nosit. Jak vybrat správný druh nosítka. A jaké benefity má nošení pro rodiče? To vše v článku, který vznikl spoluprací s českou firmou Jožánek.
Vše, co jste potřebovala vědět o nošení dětí - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Pocit jako v bříšku u maminky. Blízký vzájemný kontakt. Jistota a bezpečí. To jsou jen některé z předností, které má nošení dětí v šátku nebo v nosítku. Těmi dalšími je také správné držení těla, lepší spánek nebo méně pláče. To už jsou silné argumenty, proč nošení dětí zapojit do péče. Že se nejedná jen o trend doby, ale o velmi přínosnou metodu při vývoji dětí, potvrzují mnozí odborníci. Na vše, co do začátku musíte vědět jsme se zeptali Jany Gebauerové Havelkové, zakladatelky značky Jožánek, která je mimo jiné i výrobcem dětských ergonomických nosítek.

1. Proč by měla maminka svoje miminko nosit?

Každá maminka více či méně miminko nosí, myšleno tedy na rukou. Je naprosto přirozené a automatické např. plačící miminko ponosit, protože miminko se při fyzickém kontaktu s maminkou (nebo jinou blízkou osobou) uklidní. Nošení na rukou je nicméně fyzicky náročné, při rostoucí váze dítěte z něj snadno mohou maminku začít bolet záda. Maminka také nemá volné ruce, může se tedy v tu chvíli věnovat jen dítěti.

Nošení v nosítku plní stejné hlavní funkce, tedy dává děťátku pocit bezpečí. Dítě je naprogramováno tak, aby vyžadovalo kontakt s matkou, je to sebezáchovný proces, myšleno z hlediska přežití. Stejně tak dává nošení pocit bezpečí i mamince, která má dítě pod kontrolou, slyší ho dýchat, snadno rozpozná, když dítě potřebuje nakrmit, usnout... Příroda to dokonce zařídila i tak, že pokud je maminka v těsném kontaktu s dítětem, čichem vnímá intenzivní vůni vycházející z jeho hlavičky a posiluje to v ní mateřské pudy, což má pozitivní vliv i na tvorbu mléka.

nošení dětí v nosítku - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

2. Můžete více popsat správnou polohu miminka v nosítku či šátku a její vliv na držení těla a fyzický vývoj dítěte?

Ve správném nosítku má dítě ergonomickou polohu, která vypadá tak, že dítě má doširoka roztažené nožičky, kolínka jsou výš než kyčle (při pohledu zezadu mají nožičky tvar písmene M), pánev je podsazená. Tato poloha nožiček je naprosto ideální pro správný vývoj kyčlí a dozrávání kyčelních jadérek, mnohdy může nahradit i tzv. široké balení, které některým dětem doporučí ortoped. Kyčle se v této poloze správně prokrvují. S podsazenou pánví se přirozeně zakulacují záda, která pak při pohledu z boku připomínají tvar písmene C. Maminky se také často ptají na vertikální polohu dítěte, jestli mu nemůže spíše škodit. V ergonomickém nosítku, které je správně vybrané podle velikosti dítěte, se toho nemusíte bát. Miminko má na rozdíl od nás dospělých vůči tělu velmi velkou a těžkou hlavu a nemá ještě dostatečně vyvinuté svaly krční páteře, které by ji spolehlivě udržely. Ergonomické nosítko je látkové, látka je pevná, ale ne vyztužená, tedy umožňuje dítěti přirozené zakulacení páteře a jak se do nosítka celá páteř opírá, váha těžké hlavičky se přenáší do celé délky zad. Díky podsazení pánve není v napětí ani pánevní oblast. Nošení v ergonomickém nosítku je pro dítě proto velmi pohodlné.

3. Zmiňujete ergonomická nosítka, na trhu jsou k dostání tedy i „neergonomická“ nosítka? Jaký je mezi nimi rozdíl?

V nosící komunitě se neergonomickým nosítkům říká tzv. visítka. To jsou nosítka, která běžně koupíte například v prodejnách kočárků. Poznáte je tak, že zádová opěrka nosítka je vyztužená, neumožňuje tak přirozené zakřivení páteře a tím vertikální odlehčení. Mezi nohama je pak nosítko velmi úzké a neumožňuje široké roztažení nožiček s kolínky nad kyčlemi. Pánev tak není podsazená a veškerá váha dítěte se tak přenáší na pánevní oblast a dítě tak „visí“ za rozkrok. Takové nosítko není pro dítě pohodlné, dítěti může vyhovovat jen krátkodobě kvůli fyzické blízkosti rodiče, ale o pohodlí nemůže být řeč.

Nošení dětí, maminka - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

4. Na trhu jsou k dostání také vázací šátky. Podle čeho si má maminka zvolit správný produkt?

Pokud maminka hledá něco, co rychle nasadí a jde, doporučuji nosítko. To by měla vybrat podle velikosti dítěte a jeho věku. Výrobci zpravidla u nosítek uvádějí buď ideální výšku dítěte nebo přibližný věk. Sama jsem také milovnice šátků, které jsou velmi univerzální a nikdy nejsou dítěti malé. Perfektní je šátek pro nošení větších dětí na zádech, které lze v šátku umístit výš než v nosítku. Pokud maminka koupí šátek střední gramáže, vydrží ji klidně na celé nosící období, ale zpravidla se také pořizuje šátků víc, protože ty s větší gramáží jsou nosnější a tedy pohodlnější s těžšími dětmi. Zase se ale hůř přizpůsobují úplně malému miminku. Asi ta největší nevýhoda šátků je, že je potřeba je vázat. I když existují rychlé úvazy, tak alespoň jeden je zkrátka potřeba se naučit, což může být problém třeba pro další nosící osoby (tatínky, babičky), kteří by v nosítku třeba chvilku rádi ponosili, ale šátek uvázat nezvládnou. Vázání šátku také zabere déle než nasazení nosítka, což třeba s dítětem, které je potřeba rychle uklidnit, může být trocha stresu navíc. Vázání šátku venku za špatného počasí je také kapitola sama pro sebe.

5. Pro jak staré děti je nošení vhodné a jak často ho do denního života zapojit?

Na trhu je mnoho nosítek vhodných už od narození. Čím více rodiče nosítko zapojí, tím lépe. Novorozenecká nosítka obvykle vydrží tak do 1 roku věku dítěte. Pokud se rodiče rozhodnou v nošení pokračovat i potom, bude třeba nosítko vyměnit za větší, robustnější batolecí nosítko. Spousta nosítek je takový univerzál pro děti od cca 3–4 měsíců a vydrží obvykle tak do1,5 roku až 2 let. Samozřejmě je dítěti potřeba dát prostor, aby mohlo objevovat svět a rozvíjet se i mimo nosítko a o to si „řekne“ děťátko samo.

6. A v poslední řadě, můžete shrnout benefity nošení miminka pro maminku a tatínka?

Klidnější dítě, nonstop dohled nad dítětem, volné ruce (třeba pro starší dítě nebo lehké domácí práce), větší nezávislost (chůze do schodů, obchodů, na výletech po hůře sjízdných cestách). A v neposlední řadě radost z blízkosti, která je společná jak mamince, tak miminku.


Povinná publicita dotačních projektů Nemovitosti Nobilis Tilia, OP PIK, Nemovitosti Nobilis Tilia, TECHNOLOGIE Nobilis Tilia, Odborné posouzení abrazivity zubní pasty a Stanovení penetrace aktivních látek naleznete ZDE.

© 2003–2025 Nobilis Tilia s.r.o.
Laboratoře přírodní kosmetiky, Vlčí Hora 147 407 46 Krásná Lípa | IČ: 25497006 | DIČ: CZ25497006
Nobilis Tilia je zapsaná v Obchodním rejstříku, vedeným Krajským soudem v Ústí nad Labem oddíl C, vložka 21050.
Vývoj v inspirum, internetový obchod inspishop.