Předností éterických olejů je podpora přirozeného fungování naší imunity bez vedlejších účinků typických pro moderní léčiva. Éterické oleje obsahují ty nejlepší a nejúčinnější látky, které v sobě rostlina ukrývá, a mají tak silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky. Dobře si poradí s nejrůznějšími virózami a nachlazením, často ještě dříve než děti začne trápit ucpaný nos, kašel a únava. Přinášíme vám proto souhrn našich 5 vyzkoušených způsobů, jak můžete, nejen dětskou, imunitu pravidelně a přirozeně posilovat.
1) Vůně, které pomáhají
K prevenci onemocnění jsou pro děti nejvhodnější éterické oleje citron, eukalyptus radiata, borovice nebo jiné jehličnany a ravintsara. Oleje střídejte a míchejte mezi sebou. Citron je vůbec jeden z nejlepších olejů na celkové pročistění organismu, rozpouští usazeniny, stimuluje lymfatický systém, čistí žaludek a střeva, osvěžuje. Eukalyptus radiata pochází z Austrálie, má vynikající protiinfekční účinky, zejména při ORL potížích nebo nemocech dýchacího a močového systému, napomáhá vykašlávání a celkově posiluje, působí proti kožním, bakteriálním a kvasinkovým infekcím a ničí choroboplodné zárodky v ovzduší. Borovice má antibakteriální a protiinfekční vlastnosti a pročisťuje dýchací systém. A éterický olej exotické ravintsary, jež roste pouze na Madagaskaru, je důležitý pro prevenci a léčbu virových onemocnění, dýchacích a střevních infekcí a specificky působí na neurotropické viry, jako jsou opary, pásové opary či neštovice, navíc posiluje imunitu a pozitivní vnímání.
Pro užití éterických olejů nepoužívejte pro děti aromalampu, ale vyzkoušejte různé odpařovače a difuzéry, které mají řadu výhod. Zachovávají kvalitu olejů a dávkují je do prostoru kontrolovaně. Do odpařovače přidáte 5 kapek při každém zapnutí, difuzér si olej dávkuje sám a mnohdy můžete intenzitu odpařování regulovat. Někdy ale postačí, když otevřete lahvičku s olejem, jehož vůně se přirozeně začne odpařovat do prostoru. Stejně tak můžete dětem nakapat 5 kapek oleje na látkovou hračku, kapesníček nebo polštářek a vůně se bude uvolňovat do dětského pokoje. Je ale dobré nenechávat tyto věci v dosahu malých dětí, které by je mohly třeba ocucávat, éterické oleje nesmí být pozřeny.
Nezbytným společníkem je pro děti v době nachlazení Nosní olej Vilík, kterým budou vaši nejmenší inhalovat ulevující éterické oleje, zatímco rostlinné oleje zabrání vysoušení a tiší zčervenání odřené pokožky v okolí nosu. Starší děti pak při rýmě ocení Inhalační tyčinku proti rýmě. Obsažený éterický olej z eukalyptu okamžitě uleví ucpanému nosu a uvolní dýchací cesty.
2) Voňavá koupel jako rituál
Využijte produkty pro koupelnové rituály, jako je Dětská pěna do koupele Matylda se sladkou vůní pomeranče, meduňky a koriandru. Na psychiku pak pozitivně působí svěží směs Koupelový olej Zdraví nebo uvolňující Koupelový olej Radost. Éterické oleje pronikají pokožkou i dýchacím ústrojím do organismu, a posilují tak jejich odolnost. Během koupele se vyplaví nejen škodliviny z těla a pokožky, ale také případné negativní zážitky každého dne. Tento rituál si vaše děti určitě zamilují.
3) Masáže s láskou
Masáže. Masáže. A zase masáže. Linou se našimi články napříč, protože jsou prostě opravdu účinné. Alespoň jednou týdně si proto s dětmi udělejte po koupeli čas na společnou masáž. Zapalte svíčku, pusťte relaxační hudbu, vytvořte si teplé, příjemné ležení a vetřete aromaterapeutický tělový olej do pokožky celého těla vašeho děťátka. Olej vtírejte odstředivě od páteře až do špiček prstů. Přitom si s dětmi povídejte, aby si mohly ulevit, pokud je něco tíží. I úleva od stresu pomáhá posilovat jejich obranyschopnost.
K tvorbě vlastního masážního oleje stačí smíchat 20 ml rostlinného oleje, například Mandlového oleje jemného nebo Meruňkového oleje s 5 až 10 kapkami vybraného éterického oleje nebo směsi olejů. Pro malé děti ideálně využijte už připravený Dětský masážní olej Žofie, který je vhodný už pro kojence. V době nachlazení roztírejte na pokožce hrudníku a horní části zad Eukalyptový balzám Davídek. Pomáhá mírnit průběh nachlazení, ulevit dýchání při probdělých nocích a zlepšit celkovou pohodu. Jemně jím můžete promnout také reflexní zóny na ploskách chodidel.
4) Bylinné čaje pro zdraví a sílu
Při každé přírodní léčbě je vhodné kombinovat několik různých postupů. Aromaterapii velmi dobře doplníte popíjením bylinných odvarů. Dětem podávejte šálek odvaru ráno nalačno a večer před spaním. Nejlepším dětským přítelem se stane náš lahodný Dětský čaj pro zdraví a sílu, v němž se ukrývá celá armáda bylinek. Šípek, rakytník, jahodník, ostružiník, heřmánek, měsíček, lípa či fenykl bojují statečně s nachlazením a posilují imunitu.
5) Doporučte aromaterapii do škol
Přeci jen nejvíce času tráví děti běžně ve školce nebo ve škole. Také právě odtud si přinášejí domů nejvíce onemocnění. Je tedy smysluplné zařadit aromaterapii do zdravotní prevence ve školních zařízeních. Děti tak budou vystaveny působení aromaterapie mnohem delší čas, než který můžete věnovat jejich domácímu ošetřování. Zařízení si může vybrat z mnoha variant užití, ať už zvolí Osvěžovače vzduchu, které pomocí rozprašování zajišťují průběžnou likvidaci choroboplodných zárodků, nebo odpařovače a difuzéry s použitím nepřeberné nabídky našich éterických olejů. Jedinou překážkou bývá neznalost a nedůvěra. A proto šiřte informace a sdílejte své pozitivní zkušenosti.