Aromaterapie a poporodní blues - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Role ženy – maminky s sebou přináší velké změny. Už během těhotenství je žena vystavena bouřlivým hormonálním a tělesným výkyvům, které jsou zakončené vyčerpávajícím porodem. Náročné fyzické vypětí a nedostatek spánku doprovází pocity nejistoty a strachu, ale také silný příval lásky k právě narozenému miminku. Pro ženu může být mnohdy obtížné plně se připravit na vše, co s sebou toto období přináší a její pocity mohou snadno přerůst v emocionální potíže, úzkost, melancholii až deprese. Tzv. poporodní blues je však zcela běžný projev psychiky, který by měl do pár týdnů odeznít. Jak ho zvládnout alespoň trochu snáze jsme konzultovali s profesionální aromaterapeutkou Janou Urbanovou.

Růže na první dny po porodu

Aromaterapie je přítelkyně žen do každé životní nepohody, a tak nabízí pomocnou ruku i ve chvílích, které jsou pro ženu nejkrásnější, ale i nejtěžší zároveň. Ihned po porodu je však třeba si uvědomit, že je s vámi také miminko a to potřebuje cítit hlavně vůni maminky. Silné vůně, a to ani v podobě blahodárných éterických olejů, v těchto chvílích nedoporučujeme používat. Pokud vás však v prvních hodinách po porodu zastihnou emoční výkyvy, sáhněte po květových vodách (hydrolátech). Představují tu nejjemnější formu aromaterapie bezpečnou i pro novorozence. Květové vody z heřmánku a levandule navozují pocity uvolnění, klidu a duševní pohody a budou vám dobrým pomocníkem i v péči při očistě a zklidnění dětské pokožky. Květová voda z růže damašské zklidňuje, osvěžuje při únavě, podporuje ženství a mateřství a pomáhá zvládnout obavy, frustraci, záchvaty paniky, vzteku či zklamání. Neměla by tedy chybět ve výbavě žádné novopečené maminky. Její vůni si navíc bezpečně i pro miminko můžete užít v podobě Deodorantu Růže, díky kterému snížíte diskomfort způsobený pocením.

Vůně, které vás provedou šestinedělím

V průběhu šestinedělí vás může baby blues zastihnout nárazově nebo stíhat pravidelně. Psychické potíže jako stres, úzkost a deprese navíc mají dopad i na fyzický stav. Selhává pozornost i paměť, objevují se bolesti hlavy, bušení srdce, dechové či zažívací potíže, špatný spánek. Jana Urbanová na takové chvíle doporučuje:

Při projevech stresu, změnách nálad a úzkostech spojených s baby blues se mi v praxi osvědčily směsi éterických olejů z neroli, pomeranče sladkého a grapefruitu nebo kombinace jasmínu, růže a levandule lékařské. S trávicími potížemi, jako je nadýmání a průjmy pomůže pomeranč sladký, mandarinka nebo koriandr. Při křečích uleví majoránka, heřmánek římský či bergamot. Bušení srdce a zvýšení krevního tlaku zklidní levandule, růže či geranium.“

Pro lepší spánek má aromaterapeutka Jana Urbanová osvědčenou levanduli, geránium a mandarinku. Při potížích s usínáním kadidlo a levanduli. Specifickou oblastí potíží jsou bolesti hlavy. Maminky po porodu na tyto případy mohou vyzkoušet vůně citronu, bergamotu, majoránky, máty kadeřavé, heřmánku římského či levandule.

Jak používat aromaterapii s miminkem po boku

Ať už zvolíte jakékoliv výše zmíněné éterické oleje, stále je třeba mít na paměti, že jsou vhodné pro vás, nikoliv pro miminko. Je tedy potřeba nerozptylovat vůně po místnosti pomocí aroma difuzérů nebo aromalamp, ani je aplikovat na tělo, odkud by miminko vůni cítilo. „Ideální formu aplikace představuje individuální inhalace, např. nakapat 2 kapky éterického oleje nebo směsi na látkový kapesníček nebo vatový tampónek. Při potížích se spánkem může maminka inhalovat před spaním nebo v průběhu noci dle potřeby. Doba inhalace je individuální, od 3 do 10 minut, abychom mohli pozorovat nějaký účinek,“ doplňuje Jana Urbanová.

Pro individuální inhalaci éterických olejů jsou skvělým pomocníkem také inhalační tyčinky, které můžete mít po ruce kdykoliv a kdekoliv během dne. Vybrat si můžete už z namíchaných vonných kompozic, které máme k dispozici v e-shopu nebo se naučit, jak si namíchat vlastní jedinečnou směs olejů na kurzu Celostní péče o maminky a děti, kterým vás Jana Urbanová hravě provede.

Jedinečnou formou voňavé podpory a možnost, jak přijít na jiné myšlenky, uvolnit se a zapomenout na všední starosti nabízí aromaterapeutické masáže. Relaxaci za podpory vonných látek vám může dopřát jak profesionální masér, tak partner a společně se jejím technikám můžete naučit na kurzu Aromaterapeutická relaxační masáž s Adélou Zrubeckou.

Jestliže se tedy během své novopečené životní role maminky necítíte jako ryba ve vodě a stíhají vás chmury, únava, ztráta sebevědomí nebo jiné negativní emoce, zastavte se a dopřejte si chvilku pro sebe, aromaterapie vám bude stát po boku. Pokud by však vaše potíže přerostly do závažnějších forem, tzv. psychóz, nesnažte se je vyřešit sama, ale obraťte se na lékařskou pomoc a vyhledejte služby odborného aromaterapeuta, který vám pomůže najít cestu zpět k sobě i k miminku.

Mgr. Jana Urbanová je profesionální aromaterapeutka, lektorka a certifikovaná terapeutka EFT (Emotional Freedom Techniques).

Zákaznický servis

(+420) 412 383 421

Pondělí–pátek 8.00–17.00

nobilis@nobilis.cz


Povinná publicita dotačních projektů Nemovitosti Nobilis Tilia, OP PIK, Nemovitosti Nobilis Tilia, TECHNOLOGIE Nobilis Tilia, Odborné posouzení abrazivity zubní pasty a Stanovení penetrace aktivních látek naleznete ZDE.

© 2003–2024 Nobilis Tilia s.r.o.
Laboratoře přírodní kosmetiky, Vlčí Hora 147 407 46 Krásná Lípa | IČ: 25497006 | DIČ: CZ25497006
Nobilis Tilia je zapsaná v Obchodním rejstříku, vedeným Krajským soudem v Ústí nad Labem oddíl C, vložka 21050.
Vývoj v inspirum, internetový obchod inspishop.